جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
 
صفحه اصلی
معرفي استان
معرفی شهرستان ها
مفاخر و بزرگان
اخبار
مقالات و پژوهش ها
گالری تصاویر
نقشه استان
میراث استان ها
میراث فرهنگی ..................
شرح خدمات معاونت
بناها و محوطه های تاریخی
موزه های استان
مردم شناسی
خدمات و فرها و گردش کار
صنایع دستی .....................
شرح خدمات معاونت
صنایع دستی استان در یک نگاه
هنرهای بومی استان
آموزش صنایع دستی
فروشگاه های صنایع دستی
معرفی هنرمندان
خدمات و فرم ها و گردش کار
گردشگری .......................
شرح خدمات معاونت
جاذبه های طبیعی استان
دفاتر خدمات گردشگری
اماکن اقامتی استان
اماکن پذیرایی استان
واحدهای بین راهی
ستاد هماهنگی خدمات سفر
مسیرهای گردشگری
خدمات و فرها و گردش کار
سرمایه گذاری ...................
شرح خدمات معاونت
فرصت های سرمایه گذاری
تسهیلات
حوزه فنی
طرح های شاخص سرمایه گذاری
بسته های سرمایه گذاری
خدمات و فرم ها و گردش کار
کمينه   
 
بناها و محوطه های تاریخی
موزه های استان
مردم شناسی
صنایع دستی استان در یک نگاه
هنرهای بومی استان
فروشگاه های صنایع دستی
جاذبه های طبیعی استان
مسیرهای گردشگری
دفاتر خدمات گردشگری استان
اماکن اقامتی استان
اماکن پذیرایی استان
واحدهای بین راهی

 

سامانه های الکترونیکی
سامانه گردشگری مجازی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه
سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی
اسناد و مدارک میراث فرهنگی
معرفی اماکن اقامتی
معرفی موزه ها و اماکن فرهنگی تاریخی
معرفی رستوران های بین راهی
معرفی بازارچه های صنایع دستی
معرفی روستاهای گردشگری
معرفی جاذبه های گردشگری
معرفی هنرمندان هنرهای سنتی
معرفی آثار دارای نشان ملی و بین المللی مرغوبیت کالا

 

غار دو اشکفت
کمينه   
 در شمال شهر کرمانشاه، در دامنه کوه میوله درنزديکي طاق بستان است  وکهن ترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه‌است. با توجه به مطالعاتباستان شناسی انجام شده این غار در دوران پارینه سنگی میانی ( بین حدود 120 تا 40 هزار سال پیش) مورد سکونت انسان (احتمالاً نئاندرتالها)  بوده‌است. ابزارهای سنگی یافت شده در این مکان مربوط به صنعت موستری زاگرساست. برای ساخت ابزارها هم از رخنمونهای سنگ رادیو لاریت اطراف غار و هماز سنگهای چخماق گاکیه استفاده شده‌است.علاوه بر دو اشكفت، آثار سكونتانسان‌هاي پارينه سنگي در چند غار و پناهگاه ديگر در شمال كرمانشاه يافتشده است. نزديكترين آنها به دو اشكفت پناهگاه ورواسي است كه بوسيله باستانشناس آمريكايي بروس هو كاوش شد. همچنين وي غار قبه در تنگ كنشت را نيزحفاري كرده است.
. اين مکان باستاني – شامل دو غار مجاور هم – دردامنه جنوبي کوه «ميوله»، در ارتفاع حدود سيصد متري از دشت و مشرف بر پارککوهستان قرار دارد. با توجه به مطالعات باستان شناسي انجام يافته، يکي ازاين دو غار (غار شرقي)، در دوره پارينه سنگي مياني محل سکونت موقت يا فصليگروه هاي شکارورز ساکن منطقه بود. اين گروه هاي شکارچي که احتمالاً از نوعنئاندرتال بودند با توجه به مزاياي مختلف اين مکان از جمله وجود چشمه آبدايمي در کنار غار، چشم انداز مناسب دهانه آن به دست و دسترسي نسبتاً آسانبه ارتفاعات بالاتر، به طور متوالي از اين غار استفاده کرده اند. همچنينوجود يک برون زد زمين شناسي از جنس راديو لاريت در نزديک غار، امکان ساختابزار سنگي را در محل فراهم مي کرده است. به طوري که اکثر ابزارهاي سنگييافت شده در محل، از اين نوع سنگ ساخته شه است. علاوه بر اين منابع سنگداخل دشت نيز استفاده مي کردند. براي مثال منابع سنگ تپه هاي «گاکيه» درشرق کرمانشاه که حدود دوازده کيلومتر با غار فاصله دارد، در ميان مجموعهاي يافت شده وجود دارد. ابزارهاي يافت شده در دو اشکفت اغلب از نوعخراشنده جانبي و ساير ابزارها مربوط به صنعت موستري زاگرس هستند که بيندويست و پنجاه تا حدود چهل هزار سال پيش ساخت آنها در زاگرس رواج داشتهاست. آثاري از دوره پارينه سنگي مياني در ساير غارهاي منطقه مثل غار «قبه» و پناهگاه صخره اي و رواسي در تنگه کنشت و چندين غار ديگر در بيستون نيزيافت شده است. مطالعات انجام شده در مکان هاي پارينه سنگي مياني کرمانشاهنشان مي دهد که ساکنان اين غارها بيشتر به شکار بز کوهي، ميش وحشي، گورخرو اسب وحشي مي پرداختند. البته حيوانات ديگر مثل مارال، گاو وحشي، غزال وگراز نيز شکار مي شدند.
اين مکان باستاني – شامل دو غار مجاور هم – در دامنه جنوبي کوه «ميوله»، در ارتفاع حدود سيصد متري از دشت و مشرف بر پارک کوهستان قراردارد. با توجه به مطالعات باستان شناسي انجام يافته، يکي از اين دو غار (غار شرقي)، در دوره پارينه سنگي مياني محل سکونت موقت يا فصلي گروه هايشکارورز ساکن منطقه بود. اين گروه هاي شکارچي که احتمالاً از نوعنئاندرتال بودند با توجه به مزاياي مختلف اين مکان از جمله وجود چشمه آبدايمي در کنار غار، چشم انداز مناسب دهانه آن به دست و دسترسي نسبتاً آسانبه ارتفاعات بالاتر، به طور متوالي از اين غار استفاده کرده اند. همچنينوجود يک برون زد زمين شناسي از جنس راديو لاريت در نزديک غار، امکان ساختابزار سنگي را در محل فراهم مي کرده است. به طوري که اکثر ابزارهاي سنگييافت شده در محل، از اين نوع سنگ ساخته شه است. علاوه بر اين از منابع سنگداخل دشت نيز استفاده مي کردند. براي مثال منابع سنگ تپه هاي «گاکيه» درشرق کرمانشاه که حدود دوازده کيلومتر با غار فاصله دارد، در ميان مجموعههاي يافت شده وجود دارد. ابزارهاي يافت شده در دو اشکفت اغلب از نوعخراشنده جانبي و ساير ابزارها مربوط به صنعت موستري زاگرس هستند که بيندويست و پنجاه تا حدود چهل هزار سال پيش ساخت آنها در زاگرس رواج داشتهاست. آثاري از دوره پارينه سنگي مياني در ساير غارهاي منطقه مثل غار «قبه» و پناهگاه صخره اي و رواسي در تنگه کنشت و چندين غار ديگر در بيستون نيزيافت شده است. مطالعات انجام شده در مکان هاي پارينه سنگي مياني کرمانشاهنشان مي دهد که ساکنان اين غارها بيشتر به شکار بز کوهي، ميش وحشي، گورخرو اسب وحشي مي پرداختند. البته حيوانات ديگر مثل مارال، گاو وحشي، غزال وگراز نيز شکار مي شدند