جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
صحنه
کمينه   

 

شهر صحنه ، شهر زيبا و كوچكي در شرق استان كرمانشاه قرار دارد. اين شهرستان بر اساس آخرين سرشماري سال 85 بجمعیتی بربابر با 75827 داشته و از دو بخش مركزي و دينور تشكيل شده است. شهرستان صحنه داراي آب و هواي معتدل كوهستاني و ييلاقي مي باشد، بطوريكه با تقسيم استان بـه دومنطقـه سـردسيـر و گرمسير ، شهرستان صحنه جزء نيمه سردسير استان محسوب مي گردد. از رودخانه هاي مهم شهرستان مي توان گاماسياب ، دينور آب و جاميشان را نام برد و جاهاي ديدني وسرابهاي پر آب آن كه هر بيننده اي را جذب خود مي نمايدعبارتند از در بند صحنه ، سراب ارمني جان ، سراب سيرجان و سراب گروس ميباشد

موقعيت جغرافيايي
شهرستان صحنه با وسعت 1612كيلومتر مربع 2/6 درصد مساحت استان را  بخود اختصاص داده است .
 اين شهرستان در شرق استان قرار گرفته ، از شمال به شهرستان سنقر و كليايي ، از جنوب به شهرستان هرسين و استان لرستان ، از شرق به شهرستان كنگاور و از غرب  به شهرستانهاي كامياران وكرمانشاه محدود شده است .
مردم شهرستان صحنه به زبان كردي تكلم مي نمايند و لهجه هاي كرمانشاهي و لكي در آن رايج است ، در اين شهرستان حدود 73 درصد جمعيت را شيعيان  و 27 درصد را فرقه اهل حق تشكيل ميدهند .
 
اماکن تاریخی جاذبه های گردشگری
 صحنه داراي طبيعتي زيبا و دلپذير و مراتع غني و سرسبز ، آبشارهاي بي نظير  (دربند و گروس) ، پلهاي تاريخي و بزرگ و بقاع متبركه فراوان و داراي پيشينه تاريخي ، فرهنگي چند هزار ساله مي باشد، وجود ابينه باستاني وآثار تاريخي گواه و مويد اين مطلب است كه تمدنهاي درخشاني در روزگار باستان در اين خطه وجود داشته است.
 
اماكن تاريخي :
دخمه در بند صحنه ، پل ميانراهان ، امامزاده محمود دينور، امامزاده خلیل ا... ، امامزاده کاظم
جاذبه هاي گردشگري و اماكن سياحتي
آبشار صحنه ، سراب دربند ، سراب گروس ، دخمه در بند صحنه ، پل ميانراهان ، امامزاده محمود دينور
 
پیشینه فرهنگی
پيشينه فرهنگي شهرستان به قدمت تاريخ است ، شهرستان صحنه مخصوصاً منطقه دينور از دير باز سرزمين شكوفا شدن تمدنهاي درخشاني بوده كه در عصر خود بسيار پيشرفته بوده اند . پلهاي تاريخي ، دخمه هاي دربند ، بقاع متبركه فراوان از اماكن و آثار تاريخي مهم منطقه است و واقع شدن شهرستان در مابين دو اثر تاريخي ارزشمند معبد آناهيتا و كتيبه بيستون شهرستان را به قطب گردشگري مبدل ساخته است .
صحنه مخصوصاً بخش دینور ديار علماء ، ادبا و شعراي نامي و بزرگي همچون ابن قتيبه دينوري ، ابوحنيفه دينوري ، ملاپريشان دينوري و ... بوده و در دوران دفاع مقدس هم همچون ساير نقاط ميهن عزيز اسلامي شهداي گران سنگي تقديم انقلاب اسلامي نموده است.