جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
اخبار سرمایه گذاری
تاریخ: 1397/04/12 نظرات: 0 نظر نمایش: 110 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
اولین گردهمایی مدیران کل میراث فرهنگی منطقه 4 در کرمانشاه برگزار شد

 اولین گردهمایی مدیران کل میراث فرهنگی منطقه 4 در کرمانشاه برگزار شد

اولین گردهمایی مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه چهار کشور به میزبانی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، این گردهمایی با حضور مدیران کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌های کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، خوزستان و ایلام،  روز سه شنبه 12 تیرماه در کرمانشاه برگزار شد.

جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: این گردهمایی در راستای تصمیم استانداران منطقه چهار در کارگروه استانداران برای توسعه گردشگری در منطقه غرب کشور برگزار شده است.

وی هدف از برپایی این گردهمایی را یافتن فصول مشترک استان‌های منطقه چهار در زمینه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی اعلام کرد و افزود: با پیدان کردن نقاط مشترک باید سازو کار لازم برای هم‌افزایی در استفاده از پتانسیل‌هایی که داریم، فراهم شود.

بالایی خروجی این همکاری را توسعه گردشگری در استان‌های منطقه چهار اعلام کرد و ادامه داد: بنا داریم در این راستا جشنواره های مختلف، نمایشگاه‌های صنایع دستی، شب‌ها و هفته‌های فرهنگی و ... را برگزار کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه خواستار ایجاد یک نهاد صنفی حرفه‌ای در حوزه گردشگری در این شش استان شد که تمام انجمن‌ها و نهادهای صنفی گردشگری زیر مجموعه آن قرار گیرد و خاطرنشان کرد: هدف از این کار افزایش مشارکت نهادهای صنفی است و دولت نیز در این بین باید فقط نقش حمایتی و هدایتی داشته باشد.

به گفته این مسئول، سازکار و نقشه راه باید روشن باشد و سهم هر استان نیز مشخص شود و در نهایت اگر برنامه به موفقیت رسید می‌توان از آن برای کل کشور الگو گرفت.

بالایی بر لزوم راه‌اندازی دبیرخانه انجمن دفاتر گردشگری منطقه چهار نیز تاکید کرد.

وی گفت: استان‌های منطقه چهار و نوار غربی کشور ظرفیت‌های زیادی برای جذب گردشگر دارند که نباید از آن غافل شد.

همچنین دبیر اجرایی دبیرخانه استان های منطقه 4 کشور با بیان اینکه این تقسیم بندی استان ها در سطح کلان کشور صورت گرفته است که مباحث گردشگری و استفاده از ظرفیت های مشترک استان ها این جلسه شکل گرفته است.

اردشیر رستمی افزود: صنعت گردشگری امروز از جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشورها برخوردار است.

وی با بیان اینکه دولت ها سرمایه گذاری های کلانی را در این حوزه انجام می دهند، تصریح کرد: ایران جزو کشورهای برتر دنیا به لحاظ دارا بودن ظرفیت های گردشگری است که با برنامه ریزی مناسب می تواند از سهم مناسبی در این حوزه برخوردار شود.

وی ابراز امیدواری کرد در راستای پیشبرد استفاده از ظرفیت های منطقه ای استان ها در طرح مذکور بتوان زمینه شکل گیری یک همکاری مشترک برای توسعه صنعت گردشگری این بخش از کشور را فراهم نمود.

در ادامه علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز با اشاره به اهمیت استان‌های غرب کشور به لحاظ جایگاه تاریخی، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و ...، عنوان کرد: می‌توان در کنار محور کلاسیک گردشگری که در منطقه اصفهان، شیراز، یزد و ... داریم، یک محور را نیز در غرب کشور فعال کرد.

وی افزود: شش استان منطقه چهار کشور ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری دارند که می‌توانند آن را باهم به اشتراک بگذارند و در گردشگران ایجاد انگیزه کنند.

به گفته مالمیر، نتیجه توسعه گردشگری در این منطقه ایجاد فرصت شغلی و به دست آوردن ارزش افزوده است.

  سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان نیز بر لزوم ایجاد یک محور گردشگری در غرب کشور تاکید کرد که بتوان با کمک آن ماندگاری گردشگران را در این منطقه افزایش داد.

وی گفت: در درجه اول باید راهنمایان گردشگری با ظرفیت‌ها و جاذبه‌های استان‌های همجوار خود آشنا شوند.

در ادامه عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام نیز با تاکید بر یک برنامه ریزی کوتاه مدت،  میان مدت و بلند مدت برای پیشبرد برنامه های مشترک استان ها اظهار داشت: تعریف پکیج های مشترک و استفاده از ظرفیت های گردشگری سلامت با توجه به بازار عراق می تواند زمینه ساز یک همکاری جمعی باشد.

وی با تاکید بر اینکه زمینه های همکاری که در کوتاه مدت می توان به آن دست یافت باید در اولویت کاری مدیران کل منطقه 4 قرار گیرد، افزود: در دستورات قرار دارن امکان معرفی استانها به ویژه در شبکه های استانی و برون مرزی می تواند بسیار موثر واقع شود.

همچنین در ادامه سید محمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اقدامات فوری همچون افزایش ارتباطات دفاتر خدمات مسافرتی استان ها و شناسایی محورهای گردشگری مشترک و معرفی بسته های

سفر را از جمله ضروریات شکل گیری همکاری های منطقه ای عنوان کرد.

وی اقدامات زیربنایی و مطالعات در حوزه گردشگری استان ها را از دیگر مواردی برشمرد که در بلند مدت باید با محوریت سازمان میراث فرهنگی و استانداری ها باید صورت پذیرد.

حسینی افزود: با افزایش ارتباطات میان استان ها و شناسایی مزیت های مشترک می توان به توسعه صنعت گردشگری در این منطقه امیدوار بود.

علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان نیز در  ادامه استفاده از ظرفیت استانداران این شش استان برای تقویت جایگاه سازمانی میراث فرهنگی دانست و گفت: دبیرخانه می تواند محلی برای بیان یک سری از دغدغه های مجموعه میراث فرهنگی همچون مباحث مالی و آموزش پرسنل باشد.

وی افزود: توجه مقوله آموزش برای همکاران میراث فرهنگی می تواند به تقویت جایگاه این سازمان کمک نماید.

ایزدی میراث فرهنگی را اقتصادی ترین مجموعه فرهنگی کشور عنوان کرد: ما زمانی می توانیم موفق عمل کنیم که بهره اقتصادی از این موضوع ببریم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان برپایی جشنواره ها و نمایشگاه های مشترک واستفاده از ظرفیت بازار عراق با تشکیل بازار مشترک صنایع دستی را از جمله فرصت های همکاری مشترک میان استان ها عنوان کرد.

در خاتمه این نشست مقرر گردید دبیرخانه دایمی منطقه چهار در استان کرمانشاه مستقر شود و جلسات هر دو ماه یک بار در یکی از استان ها برگذار شود.

همچنین مقرر گردید، دفاتر خدمات مسافرتی با تشکیل دبیرخانه دائم در کرمانشاه و برگزاری جلسات مشترک برنامه ریزی های لازم برای اقدامات مشترک میان استان ها را در دستور کار خود قرار دهند.

برنامه ریزی برای برپایی هفته های فرهنگی و نمایشگاه های صنایع دستی مشترک، تعریف بسته تبلیغی مشترک و استفاده از ظرفیت های تبلیغی در استان ها برای معرفی ظرفیت های گردشگری این منطقه از دیگر مصوبات این نشست بود که به تصویب مدیران کل میراث فرهنگی منطقه 4 کشور رسید.

 

 
تصاویر مرتبط
  •  اولین گردهمایی مدیران کل میراث فرهنگی منطقه 4 در کرمانشاه برگزار شد