پنجشنبه ، 02 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
اخبار سرمایه گذاری
تاریخ: 1397/04/21 نظرات: 0 نظر نمایش: 81 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
تاکید استاندار کرمانشاه بر اجرای طرح کریدور بیستون_تاق بستان / مهلت 6 ماهه برای شروع پروژه گردشگری ویس القرن

تاکید استاندار کرمانشاه بر اجرای طرح کریدور بیستون_تاق بستان / مهلت 6 ماهه برای شروع پروژه گردشگری ویس القرن

 در کارگروه گردشگری استان مطرح شد‌‌‌‌؛

تاکید استاندار کرمانشاه بر اجرای طرح کریدور بیستون_تاق بستان / مهلت 6 ماهه برای شروع پروژه گردشگری ویس القرن

استاندار کرمانشاه بر لزوم اجرایی شدن طرح کریدور گردشگری بیستون_ تاق بستان و عملیاتی شدن طرح گردشگری ویس القرن در 6 ماه آینده تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، هوشنگ بازوند عصر روز پنج شنبه (21 تیر) در نشست کارگروه گردشگری استان، پروژه کریدور گردشگری بیستون - تاق بستان را طرحی ارزشمند و بی نظیر توصیف کرد و افزود: تمام مدیران و دستگاه های مربوطه برای تسریع در عملیاتی شدن این پروژه باید کمک کنند.

وی با اشاره به مرکزیت استان کرمانشاه در غرب کشور، اظهار کرد: یکی از محورهای توسعه این استان بخش خدمات است و چنین پروژه ای می تواند به رونق بخش خدمات استان کمک کند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه این پروژه ایده خوبی است که آیندگان آن را تحسین خواهند کرد، گفت: در بخشی از این پروژه زمین های بایری وجود دارد که مشاور طرح باید پیشنهادات و مشوق هایی را برای ورود سرمایه گذار به آن لحاظ کند.

بازوند با تاکید براینکه باید دید که در سند بالا دستی در خصوص این محور چه تکلیف شده و پروژه را با این سند تطبیق داد، اعلام کرد: پروژه کریدور بیستون به تاق بستان کار باارزشی است که نباید روی آن درنگ کرد و هرچه زودتر باید عملیاتی شود.

وی با اشاره به انجام 70 درصد از مطالعات فاز یک پروژه، تصریح کرد: مجری این طرح باید ظرف دو ماه آینده مطالعات فاز یک را اتمام کند تا بتوانیم بسته های سرمایه گذاری آن را تعریف و در همایش ها و نمایشگاه های مختلف قابلیت های پروژه را به سرمایه گذاران و بخش خصوصی معرفی کنیم.

استاندار کرمانشاه اضافه کرد: همچنین باید مذاکراتی را با دستگاه‌ها و تاسیساتی که در محور هستند انجام دهیم تا اگر میل به تغییر کاربری گردشگری داشته باشند این کار عملیاتی شود.

وی به موضوع مشکل آب طرح اشاره کرد و گفت: انتظار داریم اگر در اجرای این طرح مشکلاتی همچون مشکل آب وجود دارد، مدیران خود برای رفع آن پیشگام شوند.

بازوند یادآورشد: لازم است که طرح را در شورای عالی سرمایه گذاری یا گردشگری به تصویب برسانیم.

همچنین جلی بالایی دبیر کارگروه گردشگری استان به برخی از موانع گردشگری در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: طبق نظرسنجی که پس از جنگ از گردشگرانی که به این استان سفر کرده اند انجام شد، دو عامل را از مهمترین موانع گردشگری کرمانشاه برشمردند.

وی ادامه داد: فراوانی دکه های داخل شهر که نشان از ناامنی اقتصادی دارد و نیز تعدد پادگان ها در ورودی و خروجی شهرستانهای مختلف از جمله عواملی بودند که گردشگران ذکر کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با بیان اینکه این دو عامل باعث شده تا همواره منظر طبیعی، تاریخی و زیست محیطی بین دو اثر جهانی بیستون و ملی تاق بستان مورد دغدغه و پیشنهادات استانداران پیشین قرار گیرد، گفت: در سفر مقام معظم رهبری در سال 92 موضوع گردشگری در این محور شتاب گرفت.

وی افزود: در این سفر مسئله کریدور گردشگری در محور بیستون - تاق بستان و عقب نشینی پادگان های نظامی مسیر مطرح شد که مقام معظم رهبری با آن موافقت کردند و پادگان های نظامی مسیر اقدام به عقب نشینی کردند.

بالایی اضافه کرد: مطالعات فاز صفر این پروژه به منظور امکان سنجی اینکه آیا این مسیر اساسا برای گردشگری مناسب است یا نه، سال ۹۲ توسط راه و شهرسازی انجام گرفت.

وی با اشاره به اتمام مطالعات فاز صفر در سال 95 و واگذاری این پروژه به اداره کل میراث فرهنگی استان، افزود: مطالعات فاز یک پروژه را از این سال آغاز کردیم و اکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه برداشت واقعی و میدانی از مسیر، امکان سنجی فرصت ها و نظام بهره برداری درست از مسیر را از جمله اهداف اجرای مطالعات فاز یک عنوان کرد و افزود: اعتبار مطالعات فاز یک پروژه در سال 96 حدود 400 میلیون تومان بوده است.

80 ریز پروژه را برای این محور تعریف کرده ایم

در ادامه این نشست، فریدون گازرانی مدیر مطالعات پروژه کریدور گردشگری بیستون به تاق بستان با بیان اینکه این پروژه با رویکرد غالب گردشگری با حفظ وضع موجود تعریف شده، عنوان کرد: روایت های تاریخی، ارزش بخشی نظامی، میراث صنعتی، داستان های حماسی، دشت ها و... از جمله جاذبه های مسیر هستند که در مطالعات مورد توجه قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: طول محور 35 کیلومتر و عرض آن نیز یک و نیم کیلومتر است.

مدیر مطالعات پروژه کریدور گردشگری بیستون به تاق بستان با بیان اینکه سطح زمین کل مجموعه هفت هزار و 18 هکتار است، گفت: بیشترین اراضی این محور به ترتیب اراضی نظامی، کشاورزی، باغات، اراضی بایر و صنعتی هستند.

به گفته این مسئول در این محور 16 روستا قرار دارند که از هم اکنون برای تبدیل شدن به روستاهای هدف گردشگری درحال آماده شدن هستند.

وی با تاکید براینکه زمین های این محور آماده پذیرش پروژه هستند، اعلام کرد: 80 ریز پروژه را برای مسیر تعریف کرده ایم.

همچنین مهرداد سالاری معاون عمرانی استانداری کرمانشاه نیز در این نشست، با بیان اینکه حدود 10 سال است که موضوع این کریدور در استان مطرح می شود، گفت: در ابتدا برخی اقدامات بی حساب و کتاب همچون درختکاری مسیر انجام گرفت.

وی تاکید کرد: یکی از ضعف های این مجموعه عدم وجود مدیریت واحد است.

معاون عمرانی استانداری کرمانشاه متذکرشد: از جمله مسائل مهمی که باید به آن توجه کنیم تطابق این طرح با سند بالادستی است.

وی به وجود برخی از محدودیت ها همچون واحدهای صنعتی موجود در مسیر اشاره کرد و یادآورشد: ازسوی دیگر باید تلاش شود تا قابلیت های مسیر به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

فرصت 6 ماهه برای آغاز کار پروژه گردشگری ویس القرن

استاندار کرمانشاه به شرکت مجری پروژه منطقه گردشگری ویس قرنی شش ماه فرصت داد تا این پروژه را اجرایی کند.

استاندار با تمدید موافقت نامه اصولی شرکت مجری پروژه منطقه گردشگری ویس قرنی موافقت کرد.

در این نشست بابک ترابی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری، عمران و توسعه دهکده پرنیان و مجری پروژه منطقه گردشگری ویس قرنی، بابیان اینکه این پروژه جزو 20 منطقه نمونه گردشگری استان- مصوب هیات دولت نهم در سال 87- است افزود: موافقت نامه اصولی این پروژه در سال 92 صادر شد و تا امسال کار مطالعات آن به طول انجامید.

وی ادامه داد: این پروژه در زمینی به مساحت 40 هکتار و در شش حوزه شامل حوزه های تفریحی ورزشی، تجاری، فرهنگی آموزشی، اقامتی، خدماتی رفاهی و گردشگری کشاورزی اجرا خواهد شد.

مجری پروژه منطقه گردشگری ویس قرنی بابیان اینکه اجرای این طرح بیش از 17 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، گفت: جمعا برای 100 نفر بصورت مستقیم در این پروژه شغل ایجاد می کنیم.

وی تاکید کرد: 75 درصد از 40 هکتار مساحت پروژه یعنی بیش از 200 هزار متر مربع را طرح های گردشگری کشاورزی همچون  پارک جنگلی، کشت گل محمدی، باغ بیدمشک و تولید گیاهان دارویی تشکیل می دهد.

ترابی افزود: همچنین مساحت پروژه های تفریحی ورزشی 28 هزار متر مربع، نمایشگاه ها و مراکز آموزش صنایع دستی 13 هزار متربع، مراکز اقامتی همچون هتل ها، هتل آپارتمان ها، زئرا سرا و سکونتگاه های فصلی 32 هزار متربع، مراکز پذیرایی همچون رستوران ها، کافی شاپ و... 20 هزار مترمربع است.

وی تاکید کرد: مساحتی که برای ابنیه در این پروره در نظر گرفته ایم 9 هزار متر مربع خواهد بود.

مجری پروژه منطقه گردشگری ویس قرنی اصلی ترین مانع اجرای پروژه را در زمان مهلت موافقت نامه  تامین و انتقال آب به پروژه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تدابیری را برای تامین آب برای پروژه با انتقال آب از یکی از روستاهای مجاور اندیشیده ایم.

وی خاطرنشان کرد: درصورت تمدید موافقت نامه اصولی و انتقال آب به پروژه ظرف یک سال بخش کشاورزی، ورزشی و بازار سنتی را اجرا خواهیم کرد.

در این نشست استاندار کرمانشاه دستور تمدید مهلت موافقت نامه اصولی پروژه را به شرط اجرایی شدن عملیات ظرف شش ماه آینده صادر کرد.

هوشنگ بازوند متذکر شد: اگر ظرف شش ماه آینده این پروژه اجرایی نشود موافقت نامه ابطال خواهد شد و نیز اگر ظرف یک سال آینده 60 درصد از سرمایه گذاری پروژه انجام نگیرد، پروژه از پیمانکار گرفته می شود.

 

 
تصاویر مرتبط
  • تاکید استاندار کرمانشاه بر اجرای طرح کریدور بیستون_تاق بستان / مهلت 6 ماهه برای شروع پروژه گردشگری ویس القرن
  • تاکید استاندار کرمانشاه بر اجرای طرح کریدور بیستون_تاق بستان / مهلت 6 ماهه برای شروع پروژه گردشگری ویس القرن