سه شنبه ، 28 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
اخبار سرمایه گذاری
تاریخ: 1397/06/18 نظرات: 0 نظر نمایش: 88 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
گزارش/ همایش تجلیل از صنعت گران صنایع دستی استان کرمانشاه برگزار شد

 گزارش/ همایش تجلیل از صنعت گران صنایع دستی استان کرمانشاه برگزار شد

 

طی مراسمی از هنرمندان صنعتگر برتر، دریافت‌کنندگان نشان ملی و پیشکسوتان و فعالان صنایع دستی استان کرمانشاه تجلیل شد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، روز یک شنبه 18 شهریور جلیل بالایی در مراسم تجلیل از دریافت کنندگان نشان ملی و پیشکسوتان صنایع دستی استان که در هتل پارسیان برگزار شد گفت: صنایع دستی تنها درصورتی می تواند پایدار بماند که آن را اقتصادی کنیم.

وی ، با اشاره به راه اندازی خانه صنایع دستی و نمایشگاه دائمی صنایع دستی کرمانشاه طی یکسال گذشته، اظهار کرد: امروزه شاهدیم در کنار نمایشگاه هایی که با موضوعات و رشته های مختلف برگزار می شود، غرفه های صنایع دستی نیز حضوری پررنگ دارند که این اتفاقات نشان می دهد صنایع دستی در کشور در حال بیرون آمدن از حاشیه و قرار گرفتن در متن است.

وی به نامگذاری سال 97 به نام سال"حمایت از کالای ایرانی" توسط مقام معظم رهبری اشاره و تصریح کرد: امسال فرصتی است که صنایع دستی را به عنوان کالای اصیل ایرانی معرفی کرده و برای آن بازاریابی داشته باشیم.

بالایی صنایع دستی را از جمله مصادیق اصلی اقتصاد مقاومتی خواند و افزود: طی سال گذشته هزار و 200 نفر آموزش مهارتی صنایع دستی را در استان داشتیم که این عدد تنها در فاصله چندماه رقم خورد و به اندازه چند سال آموزش صنایع دستی درکرمانشاه بود.

وی بابیان اینکه صنایع دستی به مرور به عنوان یک اولویت در استان مطرح می شود، اعلام کرد: درحوزه بسته بندی، بازاریابی و طراحی صنایع دستی از جهاددانشگاهی استان که به اجرای فعالیت های نوآورانه می پردازد، کمک گرفته ایم.

به گفته این مسئول، برقراری ارتباط بیشتر بین هنرمندان صنعتگر و جهاددانشگاهی کرمانشاه در دستورکار میراث فرهنگی استان قرار گرفته است.

بالایی تصریح  کرد: همچنین درتلاشیم تا با راه اندازی کمیسیون گردشگری و صنایع دستی در اتاق بازرگانی کرمانشاه، زمینه ورود تعدادی از هنرمندان صنعتگر استان به بازارهای جهانی را با گرفتن کارت بازرگانی و تجاری فراهم کنیم.

وی با تاکید براینکه صنایع دستی کرمانشاه نیازمند نوآوری است، عنوان کرد: هنر صنایع دستی نسل به نسل درکرمانشاه منتقل شده و رسالت کنونی ما این است که برای احیاء، معرفی و به روز رسانی آن تلاش کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یادآورشد: اگر می خواهیم صنایع دستی پایداری داشته باشد، باید آن را اقتصادی کنیم، در غیر اینصورت تنها کسانی می توانند در این پیشه باقی بمانند که شغل دومی در کنار صنایع دستی داشته باشند.


همچنین پروانه حیدری معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، به تشریح مجموعه اقدامات معاونت صنایع دستی استان کرمانشاه طی شش ماهه گذشته پرداخت و اظهار کرد: راه اندازی نمایشگاه دائمی صنایع دستی کرمانشاه از جمله این اقدامات بود که در نظر داریم از مهر امسال همزمان با برپایی نمایشگاه های مختلف، این ظرفیت را بیشتر به مردم معرفی کنیم.

وی افزود: همچنین در این مدت خانه صنایع دستی استان در خیابان دبیراعظم را از حالت رکود خارج کرده و اکنون 32  هنرمند صنعتگر کرمانشاه در آنجا به عرضه و فروش تولیدات خود می پردازند.

معاون صنایع دستی استان از افزایش دو برابری اعتبارات آموزش صنایع دستی استان خبرداد و گفت: طی سال گذشته هزار و 366 نفر را در 35 روستای استان تحت آموزش صنایع دستی قرار دادیم.

وی با اشاره به ثبت ملی نودشه به عنوان شهر ملی گیوه، ثبت فش به عنوان دهکده ملی سازهای سنتی و ثبت ملی نشان جغرافیایی گلیم هرسین طی یکسال گذشته، اعلام کرد: پرونده  ثبت جهانی گلیم و ثبت هرسین به عنوان شهر ملی گلیم را در دستور کار قرار داده ایم.

حیدری اضافه کرد: همچنین درحال انجام مقدمات تبدیل حمام حاج شهبازخان به محلی برای انجام فعالیت های صنایع دستی هستیم.

وی به موضوع قطع شدن بیمه هنرمندان صنعتگر طی سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: در روزهای آینده تفاهم نامه ای بین سازمان مرکزی، صندوق روستایی و عشایری و بیمه سلامت در خصوص بیمه هنرمندان صنعتگر منعقد خواهد شد تا بتوانیم بصورت مقطعی مشکل سنوات و بیمه آنها را حل کنیم.

معاون صنایع دستی استان بسته بندی و طراحی و نوآوری را مهمترین مشکلات حوزه صنایع دستی در استان کرمانشاه خواند و اضافه کرد: در بحث بسته بندی بهمن امسال با همکاری دانشکده فنی و حرفه ای دختران جشنواره بسته بندی محصولات صنایع دستی با اولویت گیوه را برگزار می کنیم.

وی یکی از دلایل به فروش نرسیدن صنایع دستی تولیدی استان را نوع طراحی و عدم نوآوری در آن اعلام کرد و افزود: سلیقه مردم امروزی متفاوت از گذشته است، لذا باید با خلاقیت صنایع دستی را کاربردی و وارد زندگی مردم کنیم.

حیدری درپایان از برگزاری کلاس های مختلف آموزشی نوآوری در صنایع دستی برای هنرمندان صنعتگر استان تاپایان امسال خبرداد.

در ادامه این مراسم فیروز ناصری رئیس مجمع هنرمندان وصنعتگران صنایع دستی استان نیز ظرفیت ها و پتانسیل های صنایع دستی کرمانشاه را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: صنایع دستی استان با توجه به نیاز امروز باید کاربردی شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه تولید چندانی در بحث صنایع دستی در استان نداریم و اگرهم داریم ضعیف و فاقد شناسنامه است.

 
رئیس مجمع هنرمندان وصنعتگران صنایع دستی استان اعلام کرد: ضروری است که صنعتگران استان در نمایشگاه های مختلف ظرفیت استان را بخوبی نشان دهند، درحالی که می بینیم بسیار ضعیف عمل می کنند.

در پایان این مراسم از هشت نفر از هنرمندان صنعتگر استان که آثار آنان در دوسالانه داوری نشان ملی صنایع کشور موفق به کسب نشان شده بود، پیشکسوتان و فعالان صنایع دستی و نیز چهار هنرمند صنعتگری که در فیلم مستند "دست آفریده ها" حضور داشتند، تجلیل شد.

 
تصاویر مرتبط
  •  گزارش/ همایش تجلیل از صنعت گران صنایع دستی استان کرمانشاه برگزار شد