جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
اخبار سرمایه گذاری
تاریخ: 1397/07/14 نظرات: 0 نظر نمایش: 124 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
در تپه خیبر روانسر بقایایی از دوره اشکانی وجود دارد/ احتمال کشف بقایای دوره آشور در فصول بعدی کاوش

در تپه خیبر روانسر بقایایی از دوره اشکانی وجود دارد/ احتمال کشف بقایای دوره آشور در فصول بعدی کاوش

 سرپرست گروه کاوش تپه خیبر عنوان کرد؛

در تپه خیبر روانسر بقایایی از دوره اشکانی وجود دارد/ احتمال کشف بقایای دوره آشور در فصول بعدی کاوش

سرپرست گروه کاوش باستان شناسی در تپه خیبر روانسر گفت: باتوجه به ساخت و سازهای تاریخی انجام شده در تپه خیبر، به نظر می رسد این محل مقر والی یا حاکم منطقه در دوره اشکانی بوده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، دکتر سجاد علی بیگی در گفت و گویی با اشاره به انجام اولین فصل از کاوش های باستان شناسی در تپه باستانی خیبر شهر روانسر، اظهار کرد: تیمی بین المللی از دانشگاه کپنهاک دانمارک، برلین آلمان و دانشگاه رازی کرمانشاه در این محوطه مشغول انجام کاوش باستان شناسی هستند.

وی تصریح کرد: این تپه تاریخی، بقایایی از هزاره پنجم قبل از میلاد تا دوره اشکانی را در خود دارد.

سرپرست گروه کاوش باستان شناسی در تپه خیبر روانسر افزود: لایه ای که این گروه بین المللی درحال حاضر در آن مشغول کاوش هستند، به استناد قطعات سفال، بقایای معماری، فرم و پلان آن مربوط به دوره اشکانی است.

وی خاطرنشان ساخت: باتوجه به ابعاد ساخت و سازها و کیفیت یافته های ما به نظر می رسد ساخت و سازها در این محوطه فراتر از سازه روستایی باشد، لذا باتوجه به موقعیت استراتژیکی این محل می تواند مقر والی یا حاکم منطقه در دوره اشکانی باشد.

علی بیگی اضافه کرد: امیدواریم در دوره های بعدی با کاوش های بقایای عصر آهن 2 و 3، همزمان با دوره ماد و آشور بتوانیم اطلاعات مفیدی از تحولات منطقه در هزاره اول قبل از میلاد بدست آوریم.

وی به اهمیت این محوطه باستانی اشاره کرد و گفت: باتوجه به اهمیت محوطه و ابعاد آن باستان شناسان باید 100سال اینجا کاوش کنند، اما باتوجه به برنامه ریزی انجام شده برای اهداف مقدماتی خود، حدود شش سال کاوش در این محوطه باید انجام گیرد.

سرپرست گروه کاوش باستان شناسی تپه خیبر روانسر عنوان کرد: این محوطه از آنجایی که در منطقه ای استراتژیک و برسر دو راه مهم ارتباطی جاده ابریشم و مسیر شاهو – پاوه - عراق واقع شده، دارای موقعیت راهبردی مهمی است و به عنوان یک مرکز تبادلات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی محسوب می شده است.

 
تصاویر مرتبط
  • در تپه خیبر روانسر بقایایی از دوره اشکانی وجود دارد/ احتمال کشف بقایای دوره آشور در فصول بعدی کاوش