جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
اخبار سرمایه گذاری
تاریخ: 1397/09/03 نظرات: 0 نظر نمایش: 105 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
نشست هم اندیشی مجمع هنرمندان صنایع دستی کرمانشاه برگزار شد

نشست هم اندیشی مجمع هنرمندان صنایع دستی کرمانشاه برگزار شد

 در حاشیه جشنواره وحدت:

نشست هم اندیشی مجمع هنرمندان صنایع دستی کرمانشاه برگزار شد

همزمان با برگزاری جشنواره وحدت در خانه سوری کرمانشاه که با همکاری صندوق احیاء و بهربرداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور در حال برگزاریست، نشست هم اندیشی مجمع هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه و مدیرکل میراث فرهنگی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، شامگاه روز چهارشنبه 30 آبان ماه در غالب جشنواره وحدت این نشست هم اندیشی در محل خانه تاریخی سوری در شهر کرمانشاه برگزار شد.

جلیل بالایی مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در این نشست پس از مطرح شدن مسائل و مشکلات صنعت گران و شنیدن خواسته های اعضای مجمع اظهار داشت: هنرمندان صنایع دستی استان غریب به اتفاق برای دلشان کار می کنند و به جای اینکه صنعتگر باشند هنرمند هستند.

وی افزود: اگر یک فعال صنایع دستی صنعتگر است باید هم به دلش هم اقتصاد و هم به صنعت توجه نماید.

بالایی با تاکید بر اینکه در هیچ جای دنیا هیچ کس همه کارهایی تولید تا فروش را به تنهایی انجام نمی دهد، تاکید کرد: نهادسازی در حوزه صنایع دستی یک ضرورت است تا بتواند ضعف ها را شناسایی و با شکل گیری اتاق های فکر راه کارهای مناسب را ارائه کند.

وی از اعلام آمادگی اداره کل میراث فرهنگی استان برای رایزنی جهت راه اندازی مرکز علمی کاربردی خاص صنایع دستی خبر داد و گفت: پیشنهاد این است به خاطر اینکه رسته و زنجیره ارزش شکل گیرد، مرکز علمی کاربردی میراث فرهنگی که در سال آینده جمع می شود با رایزنی هایی با سازمان مرکزی، ساز و کاری برای آن صورت گیرد که به گروهی از صنعتگران واگذار گردد.

مدیرکل مراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با بیان اینکه، بخش خصوصی و هنرمندان بهتر از دولت نقاط ضعف را شناسایی و راهکارهای لازم را ارائه می دهد، تصریح کرد: با شکل گیری مرکز علمی کاربردی صنایع دستی آن وقت می توان مدعی شد که یک نهاد حرفه ای داریم که می تواند مطالبات را مطرح و پیش ببرد.

وی در خاتمه از اعضای مجمع هنرمندان صنایع دستی استان خواست به عنوان یک تشکل صنفی اجرایی شدن قانون حمایت از صنعتگران را به عنوان یک مطالبه عمومی پیگیری نمایند.

همچنین پروانه حیدری معاون صنایع دستی استان در ابتدای این نشست با تاکید بر اینکه مجمع هنرمندان صنایع دستی را نماینده صنعت گران و پل ارتباطی ما و صنعتگران استان می دانیم، تاکید کرد:در حوزه صنایع دستی کارهای زیادی انجام شده است اما برای بهبود باید کارهای بیشتری صورت گیرد تا معضلات و مشکلات عدیده این حوزه حل شود.

وی در ادامه فروش و گرانی مواد اولیه را دغدغه امروز صنعتگران صنایع دستی دانست و گفت: باید برای حمایت از تولیدات صنایع دستی چاره اندیشی شود.

حیدری در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه در چند سال اخیر رویکرد مردم به سمت خرید صنایع دستی رفته است و محصولات صنایع دستی بازار مناسبی پیدا کرده اند.

وی درخصوص برنامه اداره کل میراث فرهنگی برای حمایت از صادرات صنایع دستی استان بیان داشت:رایزنی هایی با اتاق بازرگانی شده است که تشکلی در آنجا داشته باشیم.

وی با تاکید بر اهمیت شکل گیری این تشکل به سرانجام رسیدن آن را نیازمند همراهی مجمع هنرمندان صنایع دستی استان برای توجیه صنعت گران به مشارکت در این حوزه دانست و گفت: صنعت گران با ثبت نام و پرداخت مبلغ سالانه 250 هزارتومان حق عضویت می توانند از مزایای بسیاری در این حوزه بهره مند شوند.

معاون صنایع دستی استان در خاتمه عنوان داشت: تا صنعت گران کنار ما نباشند و از ما نخواهند نمی توان کار خاصی را پیش برد.

در ادامه این نشست تعدادی از اعضای مجمع هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه به بیان مشکلات این حوزه و ارائه پیشنهادات لازم برای ساماندهی و ارتقاء وضعیت صنایع دستی استان پرداختند.

آموزش و تربیت صنعت گران جدید، راه اندازی کارگروه های تخصصی صنعتگران، تشکیل اتاق تشکلها، توزیع تسهیلات به صنعتگران فعال، تشکیل شورای سیاست گذاری صنایع دستی، کنترل تغییر نوسانات بازار، شناسایی و رتبه بندی صنعتگران، سرمایه گذاری در بخش طراحی و نوع آوری و ایده پردازی، حضور در نمایشگاه های خارج از کشور، ایجاد اشتیاق در بحث آموزش، اطلاع رسانی مناسب از قوانین کاری و تسهیلات و کلاس های مختلف برای استفاده از امتیازات از جمله خواسته ها و مشکلات این حوزه بود که توست اعضای مجمع هنرمندان صنایه دستی استان کرمانشاه در این نشست مطرح گردید.

جشنواره وحدت از روز چهارشنبه 29 آبان ماه در محل خانه سوری شهر کرمانشاه آغاز و تا روز سه شنبه 6 آذر ماه ادامه دارد.

 
تصاویر مرتبط
  • نشست هم اندیشی مجمع هنرمندان صنایع دستی کرمانشاه برگزار شد