جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
اخبار سرمایه گذاری
تاریخ: 1397/09/12 نظرات: 0 نظر نمایش: 41 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
مرمت پل های صفوی و خسرو بیستون در حال انجام است

 مرمت پل های صفوی و خسرو بیستون در حال انجام است

 

مدیر پایگاه جهانی بیستون گفت: مرمت و بهسازي پل های تاریخی صفوی و خسرو بیستون با اعتباری بالغ بر 950 میلیون تومان در حال انجام است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه صامت اجرایی روز پنج شنبه در گفت و گویی، اظهار داشت: پس از انجام کاوش های باستان شناختی، در سال های اخیر پایگاه میراث جهانی بیستون اقدام به عملیات ساماندهی و مرمت بخش هایی از پل های بيستون موسوم به پل صفوي و خسرو بر روی رودخانه دینورآب با اعتبار 950 میلیون تومان نمود.

به گفته این مسئول؛ اقدامات مرمتی پل بیستون شامل لایروبی و جمع آوری زباله ها و علف های خودرو در قسمت های بالادست و پایین دست رودخانه، جمع آوری بلوک های سنگی فروریخته در اطراف پل، جانمایی و مرمت بخش هایی از بلوک های سنگی پایه های پل و مرمت بخش هایی از سنگفرش بستر رودخانه حد فاصل دهانه های پل با مصالح همگون می باشد.

اجرایی تصریح کرد: در فاز جدید مرمت تکمیل سنگفرش بستر رودخانه در دهانه اول از قسمت شرقی و دهانه اول در قسمت غربی با سنگهای قلوه و مرمت و بازسازی بدنه پل نیز در دستور کار است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه این پل در دورهای مختلف تاریخی مرمت شده، حدود ۵ نوع آجر متفاوت در آن وجود دارد که در مرمت آن سعی شده با آجرهایی مشابه از لحاظ ابعاد و رنگ با دوره های مختلف به کاررفته همگونی داشته و از طرفی بخشهای مرمتی جدید نیز متمایز از بخشهای تاریخی باشد.

مدیر پایگاه جهانی بیستون در ادامه اظهار داشت: احیای جان پناه با توجه به اسناد تاریخی انجام شده و بندکشی بدنه آجری در قسمتهای تاریخی و مرمت سنگفرش عرشه پل با سنگهای قلوه نیز در حال انجام است.

اجرایی در ادامه با اشاره به اینکه پل ساسانی بیستون موسوم به پل خسرو نیز یکی دیگر از پلهای واقع در حریم ملی پایگاه جهانی بیستون می باشد، تصریح کرد: با توجه به اینکه سنگفرش بستر رودخانه در حد فاصل یکی از دهانه ها به طور کامل نشست کرده بود و باعث نفوذ آب رودخانه به زیر پایه های پل می گردید، بازسازی آن انجام شد.

پل تاريخي بيستون موسوم به پل صفوي با شماره ۷۶۵ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. اين پل كه بر روي رودخانه دينور آب ايجاد شده است، براساس بخش هاي باقي مانده، طول آن ۱۴۴ متر و عرض آن۷/۶۰ متر مي باشد كه در جهت شرقي- غربي ساخته شده است. براساس نتايج حاصله از كاوش هاي باستان شناختي به نظر مي رسد پايه هاي پل مربوط به اواخر دوره ساساني است و ساخت آن در حين عمليات متوقف شده است. پس از دوره ساساني كردهاي حسنويه اقدام به تكميل پايه هاي سنگي و طاق هاي پل نموده اند. مدارك باستان شناختي به خوبي نشان مي دهد كه در دوره ايلخاني، صفوي و دوره اول پهلوي اقدامات مرمتي در پل مذكور انجام شده است. لازم به ذكر است پل در وضع موجود دارای چهار دهانه می باشد که طي كاوشهاي باستان شناختي صورت گرفته در پل مذكور دو دهانه ديگر در قسمت شرقي پل شناسايي گرديد.

 

 

 
تصاویر مرتبط
  •  مرمت پل های صفوی و خسرو بیستون در حال انجام است