جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
اخبار سرمایه گذاری
تاریخ: 1397/11/06 نظرات: 0 نظر نمایش: 37 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
خبرنگاران استان کرمانشاه از معبد آناهیتا بازدید کردند

 خبرنگاران استان کرمانشاه از معبد آناهیتا بازدید کردند

کرمانشاه ایرنا سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کنگاور از بازدید خبرنگاران رسانه های مکتوب و خبرگزاری های استان کرمانشاه از معبد آناهیتا خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه فاطمه خدادادی روز شنبه 6 بهمن ماه در گفتگویی اظهار داشت: برای رهایی از اقتصاد تک محصولی و توسعه صنعت گردشگری چاره ای جز معرفی پتانسل های گردشگری و محوطه های تاریخی به مردم نداریم.

او ادامه داد: متاسفانه کنگاور به رغم این که 120 اثر شاخص ملی دارد، هنوز برای مردم ایران و جهان ناشناخته باقی مانده اند و این امر ناشی از عدم تبلیغات و اطلاع رسانی کافی است.

خدادادی با بیان اینکه عموم گردشگران از وجود بنای معبد آناهیتا و مشخصات آن اظهار بی اطلاعی می کنند، اظهار داشت: هیچ تبلیغات و اطلاع رسانی در نقشه های گردشگری مربوط به معبد آناهیتا، فرودگاه های بین المللی ایران و... نشده است

وی تاکید کرد: همه ما در ناشناخته ماندن محوطه ها و اماکن تاریخی و طبیعی ایران مقصر هستیم اما رسانه ها وظیفه سنگین تری بر عهده دارند.

خدادادی خاطرنشان کرد: بازدید امروز خبرنگاران از معبد آناهیتا در راستای پیوند رسانه ها و گردشگری صورت گرفت و امیدواریم بتوانیم تاریخ و هویت نیاکانمان را بیش از گذشته به هموطنان و جامعه گردشگری بین المللی معرفی کنیم.

بنای معروف به 'معبد آناهیتا' در شهر کنگاور بر روی تپه ای طبیعی با حداکثر ارتفاع 32 متر نسبت به سطح زمین های اطراف ساخته شده و بر سر راه کرمانشاه به همدان واقع شده است.

سیف الله کامبخش فرد، کاوشگر بنا، آن را به سه دوره هخامنشی، اشکانی و ساسانی نسبت می دهد و مسعود آذرنوش کاوشگر دیگر بنا، آن را کاخ ناتمامی از خسرو پرویز در اواخر دوره ساسانی می داند.
این بنا بر روی تپه‌ای با ارتفاع 32 متر و در ابعاد 209 متر در 224 مترساخته شده است. ارتفاع ستون های این بنا نسبت به قطر آنها سه به یک است و این باعث شده در میان تمام معابد دنیا بی نظیر و منحصر به فرد باشد. معبد آناهیتا بزرگترین تک بنای سنگی کشور است.

این بنا بر روی تپه‌ای با ارتفاع 32 متر و در ابعاد 209 متر در 224 مترساخته شده است. ارتفاع ستون های این بنا نسبت به قطر آنها سه به یک است و این باعث شده در میان تمام معابد دنیا بی نظیر و منحصر به فرد باشد. معبد آناهیتا دومین بنای سنگی ایران پس از تخت جمشید است.
نقشه این بنا چهار ضلعی و هر ضلع آن به شکل صفه ای است که با لاشه سنگ و ملاط گچ ساخته شده اند و نمای بیرونی آنها به وسیله سنگ های بزرگ تراشیده شده، به صورت خشکه چین پوشش داده شده است. در مواردی برای اتصال برخی از بلوک ها، از بست های آهنی و سربی استفاده شده است.

 

 
تصاویر مرتبط
  •  خبرنگاران استان کرمانشاه از معبد آناهیتا بازدید کردند