جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
روستای هجیج
کمينه   

روستاي هجیج جز شهرستان پاوه در شمال غربي استان کرمانشاه قرار دارد. روستاي هجیج بزرگ در محدوده سيروان بخش مركزي پاوه ارتفاع 900 متر،  زبان كردي اورامي،  سني مذهب و شافعي،  از شمال و غرب و جنوب به كوهستان و از شرق به روستاي سيروان منتهي مي گردد.

به گفته اهالي،  اين روستا 1200 سال قدمت دارد وجود بقعه امامزاده سيد عبيدالله كه از وي به عنوان برادر امام رضا ياد مي شود حكايت از قدمت روستا دارد. وجود آب هم يكي از عومل پيدايش روستاست. مي توان گفت دو چشمه در ارتفاعات شمالي و غربي روستا از علل اساسي شكل گيري روستا مي باشد.

استقرار روستا در دره هجيج بر شكل و ريخت روستا تأثير عميقي بجا گذاشته است. استقرار واحدهاي مسكوني بر يالهاي دره مذكور موجب پلكاني شدن بافت و معابر اصلي با تبعيت از شيب بر دو يال حركت را ايجاد مي كنند بنابراين در يك جمع بندي مختصر مي توان عوامل طبيعي همچون شيب و خط القعر دره به عنوان آبراه را مهمترين عامل طبيعي در شكل و فرم روستا دانست.

مساحت بافت روستا 53/14 هكتار است. اين روستاداراي يك مسجد،  چله خانه،  خانقاه و امامزاده و همچنين يك كتابخانه مي باشد روستا براساس تقسيم بندي طرح جامع توسعه گردشگري استان کرمانشاه در قطب گردشگري اورامانات،  ناحيه پاوه و در درون حوزه گردشگري نودشه قرار دارد و به عنوان يکي از حوزه هاي طبيعي- فرهنگي شناسايي شده است. هجیج از جايگاه مذهبي خاصي و همچنين طبيعت زيبا و ساختار بافت شناسي و معماري از اهميت ويژه اي برخوردار است.