جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
روستای شمشیر
کمينه   

این روستا ناخودآگاه حس جنگلهای شمال ایران و روستای دیدنی ماسوله را برای بیننده تداعی می کند. در این روستا كه در 10 كیلومتری شهر پاوه از مسیر روانسر قرار دارد،  خانه هایی وجود دارد كه با تلاش ساكنین از سد صخره های كوهستانی عبور كرده اند و در سینه كش كوه سكونت گاهی امن و آرام برای خود ایجاد نموده اند؛ اینجا هر همسایه ای،  پشت بام خانه اش را به حیاط خانه بالایی تبدیل كرده و نیكو.

روستای كوهستانی 'شمشیر' از توابع بخش مركزی شهرستان پاوه در استان كرمانشاه از شمال و شمال غرب به كوه سربرده،  از غرب و جنوب غربی به كوه سرپاس،  و از شرق به كوه گاقران محدود می‏شود.

ارتفاع روستای شمشیر از سطح دریا یك هزار و 780 متر با اقلیمی معتدل و خشك می باشد هرچند آب و هوای شمشیر در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در فصل زمستان سرد و خشك است. رودخانه 'چم شارا' در جنوب این روستا جریان دارد.

درآمد اكثر مردم این روستا از فعالیتهای زراعی،  باغداری و دامداری تأمین می‏شود. عمده محصولات زراعی روستای شمشیر شامل گندم،  جو،  شبدر،  گوجه‏فرنگی،  خیار و بامیه است و گردو،  آلوچه،  توت و هلو نیز از محصولات باغی و سردرختی آن است. جاجیم‏بافی،  موج‏بافی،  گیوه‏بافی و توپدوزی از صنایع دستی رایج این روستاست.