جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
روستای سراب هرسم
کمينه   

روستای سراب هرسم یکی از روستاهای هدف گردشگری استان کرمانشاه میباشدو دارای چشمه سارهای زیبا و خودجوش ویک تالاب منحصر به فرد پوشیده از گلهای نیلوفر میباشد؛که انرا سراب هرسم مینامند.اطراف سراب را درختان ارجن-بلوط و کیکم پوشیده شده است.طبیعت بکر روستا ؛کوه های مصفا؛تپه ماهورهای به هم پیوسته؛القا کننده ارامشی خاص میباشند.

 کوههای سراب و پنجه بانه از جاذبه های ورزشی  این ناحیه است که در فصل زمستان ققل برف گیر ان منظره ای جذاب ایجاد کرده است.

این روستا یکی از روستاهای دهستان هرسم است؛ فاصله این روستا تا کانون شهری اسلام اباد غرب46 کیلو مترو تا شهر حمیل 11 کیلو متر ودر مسیر جاده ارتباطی کرمانشاه-خوزستان واقع شده است.این روستا مدخل ورودی کرمانشاه از جنوب میباشد.

از نقاط دیدنی این ناحیه مرقد مطهر امام زاده حسن(ع)است. ایشان  از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) می باشد که در طول سال پذیرای محبان ودوستداران خاندان نبوت و امامت میباشد. در همین منطقه در قله کوه هرسم سنگ برجسته ای به شکل مار نقش بسته است که به«کل مار» معروف است.

از مراسمات دیدنی این روستا می توان: مراسم عزاداری ماه محرم ؛ مراسم گله درو(در زمان درو گندم وجو) را نام برد. مراسم عروسی در این روستا همراه با موسیقی است؛ از جمله سازهای مرسوم  می توان سرنا و دهل است.

غذاهای محلی روستا عدس پلو، هش کشک، چلو گوشت، برگ قیسی، ترخینه، قلا میباشد. سوغات محلی این روستا نخود وبژی میباشد و فصول مناسب جهت بازدید بهار و تابستان است. اکثر اهالی روستا ازلباس محلی کردی استفاده میکنند.