جمعه ، 03 اسفند 1397
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
روستای نجوبران
کمينه   

روستای«نجوبران» یا نژیوران از توابع بخش بیستون شهرستان هرسین در استان کرمانشاه، در فاصله 25 کیلومتری شهر هرسین و40 کیلومتری کرمانشاه واقع است.این روستا از جنوب به کوه پراو، ودره گل دره و از جنوب غربی به دره سیراوله محدود می شود.آب وهوای آن در بهار و تا نیمه تابستان مطبوع و دلپذیرو در پاییزوزمستان سرد است.

رودخانه پر آب دینور در شرق روستا جریان داردو غارهای گلستان و زری نیز در جنوب غربی این روستا واقع شده است.گورستان قدیمی و پل آجری نوژی وران (نجوبران)که قدمت طولانی دارند، بیانگر پیشینه تاریخی این روستااست.          

مردم روستای نجوبران به زبان کردی و با گویش کرمانشاهی سخن می گویند.آنها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

بر اساس نتایج سرشماری سال 1385 جمعیت این روستا800 نفر بوده است.فعالیت های اقتصادی این روستا بر زراعت، دامداری و پرورش زنبور عسل و انجام کارهای خدماتی استوار است.

روستای نجوبران روستایی دشتی با بافت مسکونی متمرکز است. روستای نجوبران به دلیل برخورداری از جاذبه های طبیعی متنوع و کم نظیر یکی از روستاهای بسیار زیبا و شگفت انگیز استان کرمانشاه است.مراتع غنی، ارتفاعات بلند پراو، سراب نجوبران و دیگر چشمه ساران جوشان از جذاب ترین جلوه های طبیعی این روستا به شمار میرود.

سراب نجوبران پشت کوه پراو (درغرب جاده بیستون- سنقر) واقع شده است. قلمرو این سراب طبیعی زیستگاه گونه های نادر گیاهی و جانوری است. کوهستان پراو از کوههای قرال، دوقرال، راق چرمی ودار بید تشکیل شده است.مرتفع ترین قله این کوه 3357متر است. ژرف ترین غارخاورمیانه (غار پراو)در دامنه جنوبی یکی از قله های این کوه واقع شده است.چشم انداز این کوه بسیار زیبا و شگف انگیز است.مناظر درختان و درختچه های کوتاه و بلند و انواع جانوران وحشی مانند بزکوهی، خرس، پلنگ، گرگ و روباه از جاذبه های حیات وحش این روستا هستند.

دشت چمچال و مراتع غنی وحاصلخیز، یکی از زیباترین و پر جاذبه ترین دشت های استان کرمانشاه است، که در حوالی روستای نجوبران واقع شده است.

مراتع سرسبز و خرم، انواع درختان از قبیل کیکم، شن و زالزالک، بلوط ، انجیر، ارژن، گلابی، آلبالوی وحشی به همراه انواع گیاهان دارویی مانند گل ختمی، آویشن، سرخ پا ، پونهو روناس از جاذبه های طبیعی این روستا به شمار میروند.رودخانه دینور از شرق روستا  میگذرد، حواشی این رودخانه مناظر بدیع و خارق العاده است.آبزیان و انواع جانوران و پرندگان وحشی از بهترین جلوه های طبیعت اطراف رودخانه به شمار می آیند.

از مهمترین مراسمات این روستا می توان به مراسم عزاداری ایام محرم به ویژه ایام تاسوعا وعاشورا اشاره کرد.مردم روستا در فاصله روزهای هفتم تا نهم محرم نیز به پختن انواع غذای نذری، به خصوص هلیم می پردازند.

اجرای برخی بازی ها و ورزش های محلی متداول است که شاخص ترین  آنها پهلان، قمچال، کوره کوره، داربالان، خطان، گردکان بازی و خومان شارکی هستند.

موسیقی محلی این روستا موسیقی محلی  کردی است.پوشاک اهالی روستا شامل انواع لباس های محلی کردی است.

سوغات محلی روستای نجوبران سیب درختی وانواع فراورده های لبنی است  و معروفترین غذاهای محلی این روستا شامل خورشت سبزی، چلو گوشت، آش رشته، هلیم و خورشت خلال بادام اشاره کرد.

روستای نجوبران از طریق شهرهای کرمانشاه، سنقر، هرسین، صحنه و بیستون قابل دسترسی است و تمام جاده های مزبور آسفالت و ماشین رو می باشند.