سه شنبه ، 30 آبان 1396
بیستون
بیستون
محوطه تاریخی بیستون در شهر بیستون در سی کیلومتری استان کرمانشاه و در پای کوهی معروف به همین نام و در مسیر شهر کرمانشاه به همدان واقع شده‌ است.
تاق بستان
تاق بستان
مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دورهٔ ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد.
 نودشه
نودشه
نودشه شهری در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، در ۱۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه یا اورامانات است. «نودشه» در میانه کوه‌هایی بلند، دره‌هایی عمیق و تنگ واقع شده و اطرافش را جنگل‌های بلوط، ون و درختان میوه و چشمه‌های زلال فراگرفته‌است. خانه‌هایش پله پله و به سمت کوه‌ها در اوج‌اند.
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بیستون
کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی ساخته شده است و متعلق به دوره صفوی می باشد.
سراب نیلوفر
سراب نیلوفر
دریاچه کوچکی در حدود 30 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل‌های نیلوفر آبی است
 
توقف
Enter Title

بافت قديم شهر كرمانشاه همانند بافت هاي قديمي ديگر شهرهاي ايران داراي ويژگي هاي خاص خود مي باشد . در داخل اين بافت قديمي ، مراكز مهم مذهبي ، تجاري و محلات مسكوني شكل گرفته است . با توجه به موقعيت خاص شهر كه بر روي تپه ماهورهاي طبيعي قرار گرفته است . چشم انداز زيبايي در اكثر نقاط بافت ملاحظه مي شود به ويژه اينكه شكل معابر ، گذرها و خانه ها جلوه ديدني را پديد آورده اند .

از جمله ابنيه با ارزش بافت شهر كرمانشاه ، بازار قديمي آن است كه داراي قدمتي بيش از 150 سال مي باشد . اين بازار هنوز پويايي خود حفظ كرده و نقش مهمي در اقتصاد شهر كرمانشاه و شهرهاي همجوار آن دارد .

در گذشته هاي نه چندان دور به غير از دادو ستد ، بخش از فعاليت هاي توليدي و صنعتي نيز در همين بازار انجام گرفته است ولي با گذشت زمان از تعداد توليدكنندگان كه بيشتر صنعتگر بودند ، كاسته شده است و در نتيجه سهم توليد در بازار بسيار محدود شده است. از عمده ترين مراكز توليدي مي توان به بازار مسگرها و آهنگرها ، زين سازان ، راسته صحافان ، راسته تفنگ سازان در تيمچه سيد اسماعيل اشاره نمود . امروزه بخش توليد تنها به بازار آهنگرها ، بازار كلوچه پزها و بخش كمي از بازار زرگرها محدود شده است .

برخي از راسته هاي بازار با نام اقليت ها قومي يا مذهبي نظير بازار يهودي ها و يا راسته ترك ها معروف مي باشد .

در مسير طولاني بازار سراها و كاروان سراهاي متعددي وجود داشته است كه خدماتي را در اختيار مسافرين و بازرگانان قرار مي دادند . از جمله سراهاي بازار كرمانشاه مي توان به سراي كاشاني ، سراي حكيم‌الدوله ، سراي نور ، سراي اصفهاني‌ها ، سراي وكيل‌الدوله ، سراي خرما فروش ها ، سراي فراشي باشي ، سراي عمادالدوله ، سراي سنگ تراشي ها و سراي رنگ رز ها اشاره كرد . به غير از سراها ابنيه با ارزش ديگري در مجموعه بازار وجود دارد كه از جمله آنها مسجد عماد الدوله و حمام حاج شهباز خان و مسجد حاج شهباز خان مي باشد .

  
Live Tabs

اين خانه در محله قديمي علاف خانه واقع شده كه راه دسترسي به آن از طريق كوچه توكل و فيض مهدوي ميسر مي باشد . اين خانه از نوع خانه ها درونگرا است كه با عبور از هشتي به حياط بيروني و سپس با گذشتن از راهرويي دراز مي توان وارد حياط

اندروني شد . اين راهرو به طور مستقيم به حياط اندروني منتهي نمي شود بلكه با زاويه اي 90 درجه دو حياط را به هم وصل مي كند و به عبارتي امكان ديد مستقيم از حياط بيروني به حياط اندروني وجود ندارد . اندروني كه بخش اصلي بنا محسوب مي شود به صورت حياط نسبتاً بزرگي به مساحت 154 متر مربع مي باشد . در اين بخش در سه طرف حياط داراي فضاهاي مسكوني است و در ضلع جنوبي كه فاقد اتاق مي باشد به وسيله طاق نماهايي تزئين شده است . در ضلع شمالي حياط ، مهمانخانه بزرگي وجود دارد .

باني و مالك اين خانه ميرزا حسن خان مدني معروف به معين الكتاب مي باشد . ميرزا حسن خان از جمله آزادي خواهان صدر مشروطيت است كه در كرمانشاه وي را بيشتر با نام دبير اعظم مي شناسند . 

اين خانه در بخش يهودي نشين محله قديمي فيض آباد واقع شده است و داراي ويژگي هاي يك خانه درونگرا مي باشد . اين خانه از طريق هشتي به حياط بيروني و از آنجا با عبور از دالاني سراسري به حياط اندروني وارد مي شويم . در اطراف حياط اندروني مجموعه اي از اتاق هاي مسكوني قرار گرفته است . در نماي ايوان هاي اين بناي زيبا ، ستون هاي آجري به كار رفته كه داراي سرستون هاي آجري به صورت پله اي و مقرني مي باشد . اين خانه از محدود خانه هاي قاجاريه كرمانشاه است كه داراي حمام است . اين خانه توسط خواجه باروخ كه كي از تجار كليمي كرمانشاه بود در عصر ناصري ساخته شده است . اين خانه امروزه به نام خانه رنده كشي كه آخرين مالك آن مي باشد ، معروف شده است .

اين خانه يكي از خانه هاي قاجاري شهر كرمانشاه است كه توسط بيگلربيگي فراش باشي ساخته شده است . اين خانه داراي تزئينات زيباي چون نقاشي ديواري ، تزئينات چوبي و گچ بري مي باشد كه در اين تزئينات نفوذ هنر و معماري غربي را مي توان مشاهده كرد . 

اين خانه در خيابان معلم شرقي واقع شده است ، يكي از ، با ارزش ترين ابنيه برون‌گرايي است كه طبق كتيبه ورودي بنا در سال 1316 ش ساخته شده است . تمام نماي اين خانه به وسيله آجركاري با اشكال مختلف هنري تزئين شده است .