جمعه 24 آبان 1398

پارک شیرین

پارک شیرین کرمانشاه یکی از پارک‌های قدیمی کرمانشاه با وسعتی بیش از ۱۰ هکتار می‌باشد که در مرکز شهر کرمانشاه جنب خیابان مؤید روی تپه‌ای به نام چیاسۊر با سنگهای رسوبی و کهن قرار دارد. از ویژگی‌های منحصر بفرد این پارک می‌توان به وجود منظره سبز آب‌نماها و آبشار طبیعی در این پارک اشاره کرد.

توضیحات

در جریان جنگ ایران و عراق یکی از جنایات جنگی عراق در پناهگاه مستقر در این پارک رخ داد. بمباران پناهگاه پارک شیرین کرمانشاه در ساعت ۱۴:۳۰ بعدازظهر۲۶ اسفندماه سال ۱۳۶۶ بعد از حمله هوایی ارتش عراق به شهر کرمانشاه رخ داد که عده‌ای از مردم خود را به پناهگاه پارک شیرین می‌رسانند. این پناهگاه هدف موشک هواپیمای عراقی از تنها هواکش این پناهگاه قرار می‌گیرد که در این حادثه دست کم ۷۶ نفر کشته و ۱۸۵ نفر زخمی شدند؛ و به همین مناسبت این مکان به موزه جنگ تبدیل شد.

در پارک شیرین کرمانشاه یادبود و مجسمه‌ای از زنی بنام فرنگیس حیدرپور به چشم می‌خورد که در زمان جنگ ایران و عراق ۱۸ سال داشته زمانی که با پدر و برادرش برای تهیه غذا قصد بازگشت به روستا را دارند پدر و برادرش کشته می‌شوند و در این حین با دو سرباز عراقی درگیر و با تبر یکی را کشته و دیگری را هم با تمام تجهیزات به اسارت گرفته و به مقر فرماندهی ارتش ایران تحویل می‌دهد.

تصاویر مرتبط